Przedszkola

CERAMICZNY ŚWIAT PRZEDSZKOLAKA

PROGRAM WARSZTATÓW CERAMICZNYCH DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

NASZE MOTTO:

„Postawcie dziecko przed prawdziwymi trudnościami,
pobudzającymi jego zainteresowania i wysiłki.
Stwórzcie dziecku warunki, w których
Napotka okazję do czynnego działania.”

Ovide Decroly

Program warsztatów jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego zatwierdzoną przez MEN (rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012 Dz.U.2012, poz. 977).

ZNACZENIE WARSZTATÓW CERAMICZNYCH DLA ROZWOJU DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM.

Kierując się myślą, że uczymy się przez całe życie w CERAMILANDII chcemy zaproponować Państwu szereg zajęć w formie warsztatów ceramicznych skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym.

Celem tych zajęć jest poszerzenie umiejętności i wiedzy z zakresu twórczej zabawy z dziećmi.

Zajęcia z ceramiki doskonale rozwijają wyobraźnie przestrzenną, dają duże możliwości ćwiczeń manualnych, a także kształtują osobowość. Mały artysta w procesie tworzenia jednocześnie odpręża się, uspokaja oraz zaspokaja potrzebę działania. Dużą satysfakcję sprawia własnoręczne wykonanie rzeźby, malowanie jej i wreszcie zabranie pracy do domu.

Sztuka ma dla każdego dorosłego człowieka duże znaczenie, zarówno podziwianie jak i tworzenie sztuki ma ogromny wpływ terapeutyczny czy relaksacyjny dla ludzi. Dlatego bardzo ważne jest aby od najmłodszych lat dziecko umiało podziwiać wytwory artystycznej pracy innych , a do swojej twórczości podchodziło z dystansem bez dużej krytyki i ważne, by dziecko umiało się cieszyć z tworzenia własnego dzieła , by ta twórczość dawała dziecku wiele radości i przyjemności. Gdyż tylko dziecko szczęśliwe jest zdolne do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Wszystkim ludziom a szczególnie dzieciom dane jest z natur skłonność do twórczego wypowiadania się za pomocą form i barw.

Poprzez sztukę dziecko opowiada jak pojmuje i odbiera otoczenie. Począwszy od przedszkola należy zdawać sobie sprawę z tego , co może dać dziecku kontakt ze sztuką. Jakie wartości zostaną przekazane podczas spostrzegania, przeżywania , przyswajania i tworzenia. Sztuka jest środkiem wychowania, ponieważ kształtuje postawy dziecka ale również środkiem nauczania , gdyż wzbogaca zasób wiedzy i mechanizmy poznawcze.

Tworząc dziecko doznaje różnorodnych wrażeń wywołanych samym tematem, barwami, różnorodnością materiału, kształtów i form. Uczą się wiary we własne siły , wyrozumiałości dla innych, współpracy. Zajęcia z zakresu ceramiki są niezwykle wartościowym działaniem w zakresie poznania psychiki małego dziecka, jego emocji, ukrytych problemów czyli pełnią funkcję terapeutyczną.

Zajęcia z zakresu ceramiki rozwijają u dzieci wyobraźnię, pobudzają fantazję, zachęcają do poszukiwań własnych oryginalnych rozwiązań.

CERAMILANDIA to miejsce gdzie twórczość plastyczna dziecka stanie się formą jego wypowiedzi, czymś ważnym, istotnym dla procesów umysłowych, emocjonalnych, percepcyjnych i społecznych. Nasza oferta warsztatów ceramicznych skierowana jest do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, do ośrodków pracy z dziećmi posiadającymi deficyty zdrowotne (grupy integracyjne, grupy dzieci specjalnej troski, centra wczesnego wspomagania).

CERAMILANDIA to miejsce, gdzie każde dziecko stanie się artystą na miarę swoich możliwości i potrzeb, a kontakt ze sztuką wzbogaci go wewnętrznie i uczuli na piękno, które go otacza.

CERAMILANDIA to nie tylko miejsce nauki dla najmłodszych to również kraina zabawy i rozrywki ,gdzie na największym kompleksie zabawowym w Polsce każde dziecko zaspokoi swoją naturalną potrzebę ruch i zabawy. Gdzie w bajkowej scenerii przeżyje niezapomniane przygody i będzie chciało tu wracać nie jeden raz- bo to magiczne miejsce, gdzie nauka, zabawa i rozrywka kształtują małego człowieka na miarę XXI wieku.

ZAPRASZAMY.

PROPOZYCJA ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-CERAMICZNYCH Z UWZGLĘDNIENIEM PÓR ROKU

WIOSNA CZAS RADOŚCI

 1. Witamy wiosnę
 2. Wielkanocne symbole i zwyczaje
 3. Wiosenne kwiaty – mali ogrodnicy i ich kolorowe doniczki
 4. Dzień Mamy i Taty
 5. Dzień Dziecka

LATO – WAKACYJNE PRZYGODY

 1. Na wiejskim podwórku
 2. Świat zwierząt egzotycznych
 3. Mieszkańcy podwodnych krain
 4. Dzień Grecki / Egipski

JESIEŃ, JESIEŃ CO NAM NIESIE

 1. Czarodziejski Świat Pani Jesień – jesień w lesie i parku
 2. Wielki bal duchów- wesołe zabawy z okazji Haloween
 3. Dzień pluszowego Misia

ZIMA – CZAS MAGII I CZARÓW

 1. Prezent dla Świętego Mikołaja
 2. Upominek dla Babci i Dziadka
 3. Bajkowe Bale
 4. Wokół choinki

Na prośbę wysyłamy konspekt zajęć.

Każde zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną oraz pracowników z wieloletnim stażem z zakresu wytwarzania ceramiki.

Oprócz zaproponowanych scenariuszy zajęć realizujemy również zajęcia według potrzeb placówek oświatowych i zgłoszonej tematyki.